Proběhlé akce
0 komentářůroBOT
2012-01-23 20:29:332022-10-30 20:09:25

2012-01-21
Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu

zobrazit fotky zpět na seznam

Účast: Dvořák Štěpán, Švaříček Tomáš, Ších Michal, Veřejnost

Komentovaná prohlídka s průvodci jeskyně Rudické propadání ve střední části chráněné krajinné oblasti Moravský kras společně s dalšími lidmi.

První zkušenost se speleologií ve druhém nejdelším jeskynním systému České republiky. V pátek večer jsme zamířili do střední části Moravského krasu do Rudic na Blanensku. Po příjezdu jsme všichni po večeři v restauraci Trumberek absolvovali pár dokumentů o Rudickém propadání, jeskynním systému, na jehož začátku do něj vtéká Jedovnický potok, aby po 13 km mohl opět vytéct na povrch u Býčí skály. Přespání bylo domluvené v budově místního fotbalového klubu. Ráno po snídani jsme se sešli u větrného mlýna, kde nám byla zapůjčená speleologická výbava: celotělový oblek, vysoké holínky, přilba, čelovka a opasek. Po vystrojení jsme se pěšky vydali k hornímu vstupu do jeskyně, která byla objevena roku 1802. Po slezení několika různě dlouhých žebříků, z nich nejdelší měří téměř 20 m, jsme stanuli v hloubce 112 m pod povrchem na dně Hugonova dómu, kde se horní chodba spojuje s chodbou dolní, ze které sem ústím vodopádem Jedovnický potok. Další cesta vedla přes prostřílený sifon z roku 1922 do části Nové propadání a dále po provazech nad protékajícím potokem. V hloubce 113 m jsme prošli kolem přítoku Tipeček, ze kterého čerpá pitnou vodu obec Rudice, nacházejí se nad námi. Kousek odtud procházíme pod nejkrásnějším útvarem a zároveň symbolem Rudického propadání, sintrovou Kašnou, na které stojí Kamenný žebřík již od roku 1922. Hned vedle se nachází Rudická propast objevena roku 1980, která se svojí hloubkou 153 m patří k nejhlubší "suché" propasti České republiky. Po další cestě jsme došli k dalšímu sifonu, nad kterým jsme prolezli nejužším místem naší výpravy, tzv. Chodbou vzdechů, která byla objevena roku 1958 a místy dosahuje jen pouhého půl metrů na šířku i výšku. Po slezení z Chodby vzdechů zpět dolů jsme se dostali do části Nové propadání, ve kterém se nachází Chodba staré řeky, do které přitéká voda z propasťovité jeskyně Svážná studna v Lažáneckém žlebu, vzdálené téměř 2 km vzdušnou čarou. Na konci Chodby staré řeky jsme se dostali do cíle naší výpravy, Rudického dómu, který leží v hloubce 190 m přímo pod restaurací Truberek v obci Rudice. Další cesta je již pro obyčejné lidi nepřístupná, a tak jsme se museli obrátit a projít předchozí 2,5 km dlouhý úsek zpět. Na minutu přesně po 4 hodinách v podzemí jsme konečně vylezli z jeskyně na denní světlo. Po návratu zpět do větrného mlýna, jsme vrátili vybavení a odešli do restaurace na pozdní oběd. Po naobědvání a zhodnocení výpravy jsme sbalili naše věci a vyrazili zpět k domovu. Jako první větší seznámení se speleologií to byla výborná zkušenost, která určitě nebude poslední.

Fotky: 145x

nahoru na popis zpět na seznam

141 - 145
1 2 3 4 5 6 7 8
145

Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu Průzkum jeskyně Rudické propadání v Moravském krasu
141 - 145
1 2 3 4 5 6 7 8
145

nahoru na popis zobrazit fotky zpět na seznam
0 komentářůroBOT
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 20 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Napište první komentář
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2025