Recenze
0 komentářůroBOT
2017-03-12 13:03:122019-04-30 17:59:32

Hodinky Suunto Ambit3 Peak Sapphire

zpět na seznam

Multisportovní hodinky a sporttester vybavený GPS vysílačem pro sledování, záznam ale i plánování sportovního výkonu.

Materiál

Model Ambit3 Peak Sapphire má safírové sklíčko, takže je téměř nemožné ho poškrábat. Ovšem luneta a tlačítka jsou z nerezu, který je měkký, takže většina škrábanců se objeví právě zde. Celé tělo je jinak z plastu, který je nejnáchylnější. Oproti předchozí verzi Ambit2 je zde řemínek z měkké gumy, takže jdou plynule dotahovat. Konec řemínku lze schovat do dvou oček.

GPS

GPS anténa je umístěna mimo tělo hodinek do začátku řemínku, aby měla co nejlepší výhled na satelity. Účel to plní, protože dle recenzí hodinky s GPS anténou uvnitř těla mívají občas problémy s přesností.

Nadmořská výška

Hodinky měří nadmořskou výšku okamžitě podle okolního tlaku. Tuto hodnotu potom plynule upřesňují podle dat z GPS. Protože ale tlakoměr reaguje okamžitě, je potřeba dávat pozor, v jakém prostředí se hodinky nacházejí. Pokud je totiž ponoříme třeba jen kousíček pod vodu, kde je výrazně větší tlak, hodinky na tuto změnu okamžitě zareagují velkou změnou nadmořské výšky. To se týká hlavně koupání při sportovní aktivitě. Může ovšem nastat už jen při pouhém sprchování nebo vystavení hodinek rychlému větru.

Plavání v krytém bazénu

S hodinkami lze plavat, jak v krytém bazénu, tak ve volné vodě. V krytém bazénu stačí zadat délku bazénu a hodinky sami zjistí počet obrátek. Je potřeba ovšem plavat nepřetržitě, protože jakékoli zastavení v bazénu, můžou detekovat jako obrátku. Občas se to stane i naopak, že při příliš plynulém otočení na koci bazénu, nerozpoznají obrátku a počítají stále stejný bazén.

Plavání ve volné vodě

Při plavání venku s výhledem na oblohu, se ke zjištění polohy, rychlosti a vzdálenosti využívá GPS. Bohužel signál GPS neprojde přes vodu, takže nastává problém. Při svižném plavání, kdy hodinky zůstanou pod vodou jen kolem vteřiny, se signál neztratí, takže ukazují přesně. Jakmile ale zůstanou pod vodou delší dobu, třeba u pomalého plavání nebo u plaveckého stylu prsa, dojde ke ztrátě signálu. Ten se po vynoření z vody sice okamžitě opět chytí, ale s určitou nepřesností, třeba o metr jinde. To ve výsledku zkresluje data a výsledky se mohou lišit až o desítky procent. Z vlastní zkušenosti při plavání 16 km mi hodinky měřili prvních 6 km přesně, pak jak jsem začal být trochu unavený a ruce zůstávaly déle pod vodou, začaly přidávat na vzdálenosti a na konci místo 16 km naměřily rovných 20 km.

Lezení

Ačkoli hodinky při sportovní aktivitě měří nadmořskou výšku respektive převýšení, důrazně je nedoporučuji používat k měření převýšení při lezení například po skále. Vzhledem k tomu, že nadmořská výška se počítá podle atmosférického tlaku vzduchu, který není přesný a přesněji se výška upřesňuje podle GPS, který u vysokých stěn nemá dobrý signál, je výsledný výpočet značně nepřesný. Z mých zkušeností se vyplácí měřit hodinkami jen čas, tepovou frekvenci a jiné přesně změřitelné údaje, ale vzdálenost a převýšení dopočítat a doplnit ručně. Výše popisované nepřesnosti jsou dobře vidět na mapě aktivity po stažení záznamů do počítače, kdy čára létá okolo skály úplně náhodně.

Zvukové signály

Ačkoli hodinky vydávají různé zvukové signály, mně u nich nejvíce chybí nějaký chybový tón, který by upozornil na zmáčknutí tlačítka, když je uzamčené. Už mnohokrát se mi totiž stalo, že jsem v průběhu aktivity hodinky uzamkl, a když jsem chtěl aktivitu ukončit a záznam uložit, nic se neozvalo a já tak měl pocit, že je vše hotovo. Místo toho ale záznam stále běžel, třeba i celou noc na stole.

Automatické vypnutí

Po necelých 10 minutách bez pohybu přechází hodinky automaticky do úsporného režimu, při kterém je vypnutý display. Při jakémkoli pohybu se opět aktivují. Pokud klesne stav akumulátoru na 3%, hodinky automaticky ukončí záznam aktivity, uloží jej a uzamknou se do hlavní obrazovky s hodinami. V této chvíli s nimi neleze nic dělat. Odblokují se až při začátku nabíjení.

Dobíjení a přenášení dat

Hodinky neobsahují baterii, ale nabíjecí akumulátor, které lze v případě potřeby nechat vyměnit pouze v servisu. Na nabíjení a komunikaci slouží jeden kabel, který má na jedné straně konektor USB a na druhé straně jsou kleštičky se čtyřmi hroty, které se nacvaknou na tělo hodinek. Tím dojde ke kontaktu se čtyřmi plochami na spodní straně hodinek. Spojení není moc stabilní, takže je potřeba zbytečně s hodinkami nemanipulovat, aby se kontakt nepřerušil. Když se to stane, nic špatného se neděje, jen je potřeba znovu je připojit. Na přenášení dat slouží ještě mobilní aplikace se stejným názvem jako webová aplikace Suunto Movescount, ale ta je stále ve vývoji, takže ji nemá smysl moc rozebírat. Zatím bych to shrnul tak, že horší aplikaci jsem neviděl.

PODy

K hodinkám lze připojit různé příslušenství tzv. PODy, které u modelové řady Ambit3 komunikují pomocí Bluetooth. Baterie u nich lze měnit uživatelsky. Zde je potřeba dát pozor na dvě věci. Dosah Bluetooth je maximálně kolem 10 m bez překážek a nefunguje pod vodou. Hrudní pás proto obsahuje vlastní paměť, která se při spojení automaticky synchronizuje. Druhý problém je otravnější. Není možné totiž žádným způsobem zjistit stav baterie v PODu. Na hodinkách o tom není žádná informace a ani na PODu neleze nic najít. Občas se tedy stává, že při velkém vybití začíná POD pracovat podivně a málo kdy mi hned dojde, že je to baterií.

Synchronizace dat

Toto je pokračování předchozího odstavce. Zde bych byl nejraději vulgární, protože to je věc, kterou má Suunto vyřešenou asi nejhůře, jak mohlo. Synchronizace dat neboli přenos záznamů z hodinek na server je zde řešena velice špatným způsobem. Jakmile se záznam z hodinek stáhne do počítače nebo mobilu, je ihned v hodinkách označený jako stažený. To je proto, aby se nestahoval znova při příští synchronizaci. Platí to jak pro PC, tak pro mobil. Jak je jednou označený, už nejde stáhnout ani jedním zařízením. Jenomže pokud dojde k chybě v PC nebo na mobilu, záznam není odeslán na server a dojde k jeho poškození nebo smazaní, je konec. Na server není co odeslat a záznam z hodinek již znova stáhnout nejde. Jediná šance je kontaktovat přímo podporu Suunto, kteří vás požádají o poslání LOGů z PC nebo mobilu s tím, že z nich daný záznam uloží na server. Bohužel komunikace s nimi je tam pomalá, že po dvou týdnech, kdy vás o to požádají, už jsou požadované záznamy v hodinkách dávno přepsány novými.

Přitom řešení by bylo tak jednoduché. Stačilo by do hodinek přidat možnost zrušení označení stažení těchto záznamů nebo v PC a mobilu přidat funkci na manuální stažení požadovaného záznamu. Ne a ne a ne. Zde prostě přes jejich debilitu nejede vlak. A proč taková slova? Už mnohokrát se mi stalo, že jsem přišel o záznam dlouhého výkonu, který pro mě měl velkou důležitost. Jeden z nich bylo třeba Mistrovství České republiky v běhu na 100 km, kdy jsem byl nucen si ho na server uložit pouhým ručním zadáním několika hodnot, které jsem přečetl na displeji hodinek. Ze zkušeností jsem zatím zjistil, že tato chyba se vyskytuje u záznamů delších 6 hodin, které se snažím synchronizovat pomocí mobilní aplikace. Přes PC jsem zatím žádný problém neměl. Některé záznamy dlouhé několik desítek hodin, kterém jsem přes PC stáhl na server, na mobilní aplikaci nejdou ani otevřít. Kliknu na ně a aplikace ihned spadne. Prostě děs a hrůza!

Suunto Ambit3 lze dobíjet při zapnutém záznamu aktivity

Velké plus dávám za možnost hodinky dobíjet i při zapnuté aktivitě. Není to sice moc pohodlné, ale jde to i při zapnutých hodinkách normálně na zápěstí. V tomto případě doporučuji mít hodinky na rukávu nebo návleku, aby kleštičky zbytečně netlačily do ruky.

Kapacita paměti (logu) hodinek Suunto Ambit3

Tuto informaci jsem se snažil sehnat roky, ale podařilo se mi to, až když jsem to nutně potřeboval vědět před 402 km dlouhým přes Českou republiku z jihu na sever. Výsledné hodnoty jsou pro 1 záznam s 50 koly a můžou být mírně nepřesné. Každopádně maximální délka jedné aktivity je přesně 200 h. Pak se aktivita ukončí a záznam uloží.

Suunto Ambit3 - Log Capacity - Memory
GPS Accuracy Recording interval HR data recorded Log capacity Batery life
Ambit3 Sport
Batery life
Ambit3 Peak
Best 1 sec yes 40 h 10 h 20 h
Best 1 sec no 54 h 10 h 20 h
Best 10 sec yes 100 h 10 h 20 h
Best 10 sec no 172 h 10 h 20 h
Good 1 sec yes 44 h 15 h 30 h
Good 1 sec no 58 h 15 h 30 h
Good 10 sec yes 116 h 15 h 30 h
Good 10 sec no 222 h 15 h 30 h
OK 1 sec yes 48 h 100 h 200 h
OK 1 sec no 66 h 100 h 200 h
OK 10 sec yes 150 h 100 h 200 h
OK 10 sec no 398 h 100 h 200 h
OFF 1 sec yes 50 h > 200 h > 200 h
OFF 1 sec no 72 h > 200 h > 200 h
OFF 10 sec yes 182 h > 200 h > 200 h
OFF 10 sec no 726 h > 200 h > 200 h

Chybné měření

Při pokus o přeběhnutí celé České republiky došlo k chybnému měření, kdy jsem byl nucen běh ukončit.

Konkrétně začaly ukazovat samovolné klesání teploty až na -30 °C. Zároveň začaly ukazovat střídavě nadmořskou výšku mezi -1000 m až 4652 m. Rychlost údajného stoupání a klesání byla až 670 km/h. Kvůli tomu začaly i přičítat kilometry, ačkoli jsem stál na místě. Během 5 hodin naměřily na místě asi 50 km.

Toto chybné měření se spravilo samo, až když jsem po 5 hodinách neúspěšného řešení tohoto problému pokus ukončil a vyrazili autem domů do Třebíče. Po cestě už bylo vše v pořádku. Taktéž doma hodinky fungovaly opět normálně.

Více informací

GoogleSeznam.czBingNorton Safe SearchYahooDuckDuckGoHeureka

Fotky: 1x

Hodinky Suunto Ambit3 Peak Sapphire Hodinky Suunto Ambit3 Peak Sapphire

Proběhlé akce: 37x

2019-09-27 - 2019-09-28 - Řecko - Athény - Sparta - Spartathlon 2019
2019-08-30 - 2019-08-31 - Třinec - Beskydy - Frenštát pod Radhoštěm - Beskydská sedmička 2019
2019-08-09 - Moravský Krumlov - Jihlava - Třebíč - Běh
2019-07-24 - Moravský Krumlov - Rokytná - Třebíč - Běh
2019-07-08 - 2019-07-18 - Slovensko - Tatry - Slovenský ráj - Pieniny - Běh
2019-06-08 - Houska - Kokořínsko - Máchův kraj - Hamr na Jezeře - Čertovskej ultratrail 2019
2019-04-19 - 2019-04-29 - Slovensko - Česko - Východ - Západ - Běh
2018-12-15 - Praha - Vltava - Berounka - Pražská stovka 2018
2018-07-20 - 2018-07-30 - Korsika - Běh - Cyklistika
2018-06-30 - Slapská přehrada - Plavání
2018-06-09 - Houska - Kokořínsko - Máchův kraj - Hamr na Jezeře - Čertovskej ultratrail 2018
2018-05-03 - 2018-05-08 - Česká republika - Západ - Východ - Běh
2018-04-18 - Třebíčsko - Severozápad - Běh
2018-04-11 - Vranov nad Dyjí - Podyjí - Běh
2018-04-09 - Vranovská přehrada - Běh
2018-04-03 - Rokytná - Jevišovka - Běh
2018-03-28 - 2018-03-29 - Česká republika - Západ - Východ - Běh
2017-12-09 - Světlá nad Sázavou - Posázaví - Praha - Pražská stovka 2017
2017-09-23 - Hlinsko - Žďárské vrchy - Saar Challenge 2017
2017-08-26 - 2017-08-27 - Česká republika - Západ - Východ - Cyklistika
2017-07-05 - Lipenská přehrada - Plavání
2017-06-10 - 2017-06-11 - Třebíč - Rakousko - Alpy - Schneeberg - Běh
2017-04-14 - 2017-04-17 - Česká republika - Jih - Sever - Běh
2017-03-25 - Plzeň - Štruncovy sady - Mistrovství České republiky v běhu na 100 km 2017
2016-10-28 - 2016-10-29 - Plzeň - Třebíč - Běh
2016-09-24 - Hlinsko - Žďárské vrchy - Saar Challenge 2016
2016-09-17 - Brno - Moravský kras - Brněnský masakr 2016
2016-08-07 - Vranovská přehrada - Plavání
2016-07-16 - Josefův Důl - Jizerské hory - Jizerský ultratrail 2016
2016-05-28 - 2016-05-30 - Beskydy - Lysá hora - Třebíč - Běh
2016-04-02 - 2016-04-03 - Krkonoše - Sněžka - Třebíč - Běh
2016-03-06 - Podyjí - Běh
2015-09-19 - Brno - Moravský kras - Brněnský masakr 2015
2015-07-05 - Dalešická přehrada - Plavání
2015-06-20 - 2015-06-21 - Praha - Třebíč - Běh
2015-05-23 - Dalešice - Koloběh Dalešického pivovaru 2015
2013-09-21 - Brno - Moravský kras - Brněnský masakr 2013

zpět na seznam
0 komentářůroBOT
Komentáře
0 z 30 znaků
Adresa pro odpovědi
Adresa vašich stránek
Pro rychlejší formátování nejprve označte nějaký text
TAGy: Vypnuté • BBCode: Zapnuté • URL: Vypnuté
0 z 5 000 znaků • 0 z 20 řádků • 0 z 10 smajlíků • Nejdelší slovo: 0 z 50 znaků
Byl jste označen za roBOTa a máte zablokované vkládání komentářů
Kontaktujte nás, pokud si myslíte, že došlo k chybě

Napište první komentář
SiteMapDvořák Štěpán 2007 - 2024